Relacja z pielgrzymki LSO 2023

Pielgrzymka LSO 2023 - zdjęcie

Archidiecezjalna Pielgrzymka LSO i scholi liturgicznych do Wąwolnicy 24 czerwca 2023 r.

W Sobotę 24 czerwca 2023r. w Wąwolnicy odbyła się Archidiecezjalna pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Matki Bożej Kębelskiej. Uczestniczyło w niej ok. 1500 ministrantów i lektorów oraz scholi liturgicznych wraz z duszpasterzami oraz rodzicami i opiekunami.

Rozpoczynając pielgrzymkę, ministranci i lektorzy wraz ze scholami liturgicznymi, przeszli w pieszo z Kębła do sanktuarium w Wąwolnicy, a następnie uczestniczyli w Uroczystej Mszy św., której przewodniczył Abp Stanisław Budzik Metropolita Lubelski w czasie której zostało ustanowionych 46 nowych ceremoniarzy. W homilii Ksiądz Arcybiskup odniósł się do ważnej funkcji ceremoniarzy parafialnych ich dbałość o przebieg Mszy świętej oraz podkreślił, że każdy, kto przyczynia się do wzbogacenia liturgii, pomaga innym zbliżyć się do Pana Boga. Przypomniał także, że pielgrzymka to ważne wydarzenie w życiu chrześcijanina.

Pielgrzymka LSO 2023 - zdjęcie

Ksiądz Arcybiskup wspominał ważny udział ministrantów w życiu Kościoła, wspominając swoją posługę ministranta jako chłopca

To skłoniło mnie do różnych przemyśleń i odkrywania swojego powołania. Po latach jako kapłan byłem odpowiedzialny w Tarnowie za tamtejsze seminarium duchowne, wówczas największe seminarium w Europie. Zawsze pytałem kandydatów, którzy zgłaszali się do seminarium o to, czy byli ministrantami. 95 proc. odpowiadało, że tak, czyli grupa ministrantów i lektorów jest środowiskiem, z którego jest najwięcej powołań. Oczywiście nie każdy zostaje księdzem, ale z ministrantów wyrastają ludzie obrotni, którzy nauczyli się wcześniej wstawać, zachowywać porządek, troszczyć o wspólnotę. W społeczeństwie odgrywają bardzo cenną rolę. Tu kształtuje się siła charakteru, która przydaje się we wszystkich dziedzinach życia
mówił abp Stanisław Budzik.

Podczas Mszy św., uczestniczyli m.in., Zbigniew Wojciechowski Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Płk Zbigniew Krzyszczuk Dowódca 2 Lubelskiej Brygany Wojsk Obrony Terytorialnej, Płk Andrzej Drozd Komendant Żandarmerii Wojskowej. Po liturgii odbył się posiłek dla wszystkich uczestników. Po wspólnej agapie rozpoczęliśmy piknik integracyjny z atrakcjami oraz promocją służb mundurowych. Od godziny 12:00 do wieczora, ministranci oraz schole liturgiczne, spędzali czas na błoniach sanktuarium, przy licznie zgromadzonych atrakcjach sportowych, rekreacyjnych oraz ekstremalnych. Obecnych było ok. 30 funkcjonariuszy policji, którzy służyli chłopcom przeróżnymi promocjami sprzętu policyjnego. Wojsko polskie także było bardzo zaangażowane, poprzez ciężki sprzęt wojskowy oraz pojazdy, które można było obejrzeć. Atrakcją tegorocznej promocji wojska był Czołg Leopard, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Państwowa straż pożarna również była bardzo zaangażowana w piknik, na błoniach Sanktuarium.

Pielgrzymka przyczyniła się do postaw patriotycznych oraz promowania programu „Warto być Polakiem” nie tylko przez promocje służb mundurowych, ale również pielęgnowanie polskości oraz przekazywanie wartości patriotycznych w czasie całego wydarzenia. W czasie przedsięwzięcia promowane były postawy patriotyczne oraz walory województwa lubelskiego. Dzieci i młodzież zgromadzeni w Wąwolnicy przyjechali z różnych parafii województwa lubelskiego, więc zasięg wydarzenia był bardzo szeroki.

PARTNER WYDARZENIA

Wydarzenie „Archidiecezjalna Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Wąwolnicy” Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – “Solidarni z Ukrainą” bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego - logo

Warto być Polakiem - logo