Liturgia Godzin LSO

Liturgia Godzin LSO

LITURGIA GODZIN LSO- Nieszpory dla ministrantów i lektorów w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie

W roku pracy duszpasterstwa LSO 2023/2024 organizowane będą zjazdy ministrantów i lektorów w naszym Metropolitalnym Seminarium Duchownym. Ministranci starsi z poszczególnych okręgów duszpasterskich (połączone dekanaty) przyjeżdżają do Lublina wraz ze swoimi księżmi duszpasterzami w wyznaczonych datach. Do Lublina zapraszamy ministrantów od 7 klasy podstawowej wzwyż. Plan spotkania jest taki sam dla wszystkich zjazdów. Po kolacji księża są zaproszeni na spotkanie z księdzem Rektorem, a chłopcy spotkają się z Alumnami. Proszę, aby uczestnicy byli obecni już o 17:15 w Kościele Seminaryjnym.  

Zawsze trzeba się modlić i nie ustawać.  (Łk 18, 1)

Liturgia Godzin to codzienna modlitwa Kościoła. Celem Liturgii Godzin jest uświęcenie czasu w ciągu całego dnia, dlatego jest ona podzielona na określone godziny w cyklu całodobowym. Polega ona na odczytywaniu i słuchaniu fragmentów Pisma Świętego oraz wspólnym recytowaniu lub śpiewaniu psalmów bądź różnych modlitw. Zestaw modlitw na cały dzień nazywany jest Oficjum. Może przyjmować formę zarówno modlitwy publicznej, jak i modlitwy indywidualnej. W sposób szczególny do modlitwy tej zobowiązani są – poprzez przyjęcie święceń – diakoni, prezbiterzy i biskupi.

Liturgia Godzin bywa określana przedłużeniem celebracji eucharystycznej. Składa się z: Jutrzni (modlitwy porannej), Nieszporów (modlitwy wieczornej), Tercji (modlitwy przedpołudniowej), Seksty (modlitwy południowej), Nony (modlitwy popołudniowej) i Komplety (modlitwy na zakończenie dnia).

Nieszpory są nabożeństwem odprawianym wieczorem, pod koniec dnia. Stanowią przedostatnią część Liturgii Godzin (ostatnią jest Kompleta). Jej początki sięgają IV wieku.

 
Udostępnij

Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart