Liturgia Godzin LSO
LITURGIA GODZIN LSO- Nieszpory dla ministrantów i lektorów w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie
W roku pracy duszpasterstwa LSO 2023/2024 organizowane będą zjazdy ministrantów i lektorów w naszym Metropolitalnym Seminarium Duchownym. Ministranci starsi z poszczególnych okręgów duszpasterskich (połączone dekanaty) przyjeżdżają do Lublina wraz ze swoimi księżmi duszpasterzami w wyznaczonych datach. Do Lublina zapraszamy ministrantów od 7 klasy podstawowej wzwyż. Plan spotkania jest taki sam dla wszystkich zjazdów. Po kolacji księża są zaproszeni na spotkanie z księdzem Rektorem, a chłopcy spotkają się z Alumnami. Proszę, aby uczestnicy byli obecni już o 17:15 w Kościele Seminaryjnym.
Zawsze trzeba się modlić i nie ustawać. (Łk 18, 1)
Liturgia Godzin to codzienna modlitwa Kościoła. Celem Liturgii Godzin jest uświęcenie czasu w ciągu całego dnia, dlatego jest ona podzielona na określone godziny w cyklu całodobowym. Polega ona na odczytywaniu i słuchaniu fragmentów Pisma Świętego oraz wspólnym recytowaniu lub śpiewaniu psalmów bądź różnych modlitw. Zestaw modlitw na cały dzień nazywany jest Oficjum. Może przyjmować formę zarówno modlitwy publicznej, jak i modlitwy indywidualnej. W sposób szczególny do modlitwy tej zobowiązani są – poprzez przyjęcie święceń – diakoni, prezbiterzy i biskupi.
Liturgia Godzin bywa określana przedłużeniem celebracji eucharystycznej. Składa się z: Jutrzni (modlitwy porannej), Nieszporów (modlitwy wieczornej), Tercji (modlitwy przedpołudniowej), Seksty (modlitwy południowej), Nony (modlitwy popołudniowej) i Komplety (modlitwy na zakończenie dnia).
Nieszpory są nabożeństwem odprawianym wieczorem, pod koniec dnia. Stanowią przedostatnią część Liturgii Godzin (ostatnią jest Kompleta). Jej początki sięgają IV wieku.
Nie ma żadnych komentarzy