II zjazd kandydatów na ceremoniarzy 2022-2023

LSO Diecezja Lublin Kurs Ceremoniarza 2022-2023 Ceremoniarze Kurs Dom na Podwalu Turnus II (15)

Od 4 do 5 listopada 2022 r. miał miejsce II zjazd kandydatów na ceremoniarzy w domu rekolekcyjnym archidiecezji lubelskiej na podwalu w Lublinie.

II zjazd Kursu Ceremoniarza 4-5.11.2022 r.

Kurs rozpoczął się kolacją w Piątek oraz Msza św., oraz Sakramentem pokuty i pojednania. Kandydaci rozważali Słowo Boże oraz formowali się duchowo.

Wieczorem miał miejsce egzamin ze Struktury Mszy świętej, która składa się z dwóch części: z Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej ściśle ze sobą połączonych, tworzących razem jeden akt kultu. Pozostałe obrzędy rozpoczynają i kończą liturgię mszalną. Poszczególne części Mszy Świętej obejmują różne elementy: modlitwy, czytania, pozdrowienia, aklamacje, obrzędy, znaki i procesje. W pewnych momentach Mszy zachowujemy święte milczenie.

LSO Diecezja Lublin Kurs Ceremoniarza 2022-2023 Ceremoniarze Kurs Dom na Podwalu Turnus II (16)

Obrzędy wstępne:
  • Wejście z towarzyszącym śpiewem
  • Pozdrowienie wiernych
  • Słowo wprowadzenia (dowolne)
  • Akt pokutny
  • Kyrie eleison (o ile nie zaszło w akcie pokutnym)
  • Gloria in excelsis Deo
  • Modlitwa
Liturgia Słowa Bożego:
  • Czytania biblijne
  • Śpiewy między czytaniami
  • Sekwencja
  • Ewangelia
  • Homilia
  • Wyznanie wiary
  • Modlitwa powszechna
Liturgia ofiary (Eucharystyczna):
  • Przygotowanie darów ofiarnych
  • Modlitwa Eucharystyczna
  • Obrzędy komunijne
Obrzędy końcowe:
  • Ogłoszenia duszpasterskie
  • Pozdrowienie wiernych i błogosławieństwo
  • Rozesłanie
Sobotę dzień kandydaci rozpoczęli modlitwą Liturgii Godzin, następnie po śniadaniu miały miejsce warsztaty liturgiczne z posługiwania się Mszałem Rzymskim. Każdy ceremoniarz powinien umieć tę ważną Księgę Liturgiczną. Po wyczerpujących ćwiczeniach liturgicznych zjazd zakończył się Mszą świętą o godz. 17:00 a następnie kolacją.

Galeria II zjazdu Kursu na Ceremoniarza