Lektor LSO

Stopień, który pozwala odczytywać fragmenty Pisma Świętego, komentarze liturgiczne oraz wykonywać psalmy responsoryjne

Lektor LSO Lublin


Lektor LSO to stopień w strukturze Liturgicznej Służby Ołtarza, który pozwala na odczytywanie fragmentów Pisma Świętego oraz komentarzy liturgicznych, a także wykonywanie psalmów responsoryjnych.


Kim jest Lektor LSO Lublin i jakie są jego obowiązki?


Lektor LSO Lublin nie tylko odczytuje fragmenty Pisma Świętego podczas Mszy Świętych. Wszystkie zadania i obowiązki, jakie realizuje Lektor LSO, znajdziesz na naszej stronie w segmencie poniżej.


Dowiedz się, jakie zadania ma do wypełnienia Lektor LSO Lublin:

LSO Diecezja Lublin Ustanowienie Lektorów 2018 Lektor Kurs Parafia MB Fatimskiej (6)

Obowiązki Lektora LSO

Lektor to drugi stopień w strukturze Liturgicznej Służby Ołtarza. Są to chłopcy uczęszczający do ostatnich klas szkoły podstawowej lub do szkoły średniej, którzy ukończyli dekanalny kurs lektorski oraz zostali ustanowieni do pełnienia funkcji podczas uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem księdza Biskupa.

Zadaniem lektora jest czytanie lekcji – fragmentów z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on również podawać intencje modlitwy powszechnej, a pod nieobecność kantora (psałterzysty), może również wykonywać psalm responsoryjny i aklamację przed Ewangelią. Ponadto lektor ma prawo wnosić księgę ewangelii w uroczystej procesji.

Strojem liturgicznym lektora jest biała, sięgająca do kostek alba. Symbolizuje ona czystość duszy będącej w stanie łaski uświęcającej. Przypomina nam także łaskę chrztu świętego. Albę przewiązuję się na biodrach cingulum – grubym sznurem z frędzlami na obu końcach. Symbolizuje on wstrzemięźliwość i panowanie nad pożądliwościami cielesnymi. Jest także znakiem pracy w służbie Bożej.
Oficjalna strona internetowa Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej. Witamy serdecznie!

© 2023 LSO Lublin – Wszelkie prawa zastrzeżone.
Twórca strony: MATEUSZ ŚWIST (MŚ)

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart