XIII Mistrzostwa LSO o Puchar Metropolity Lubelskiego – relacja

W Sobotę 15 kwietnia 2023 r. w Lublinie odbyły się już po raz kolejny XIII Mistrzostwa Archidiecezji Lubelskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w halową piłkę nożną o Puchar Metropolity Lubelskiego. Rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem Biskupa Adama Baba o godzinie 10:00 w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie. Eucharystię rozpoczynającą mistrzostwa sprawowali także liczni kapłani z wielu parafii, którzy przybyli razem ze swoimi zawodnikami na turniej piłkarski. Bp Adam zachęcał ministrantów i lektorów do mężnego i dojrzałego wyznawania wiary.

m13-msza
m13-kazanie

„Normalne jest, że w życiu trzeba przejść pewną historię dojrzewania do wiary. Przykładem są Piotr i Jan, którzy najpierw wystraszyli się sytuacji związanej z aresztowaniem i śmiercią Jezusa, ale doświadczając spotkania ze Zmartwychwstałym, nabrali odwagi, by głosić Ewangelię. Śmiało stanęli przed innymi, mówiąc, że nie mogą milczeć, bo bardziej należy słuchać Boga niż ludzi. Niedawno udzielałem sakramentu bierzmowania w jednej parafii i proboszcz powiedział mi, że wśród młodzieży są także lektorzy, ale dzisiaj nie chcieli się wyróżniać i są ubrani „na cywila”. Zachęcam was, by się nie bać, ale jak Piotr, który najpierw zaparł się Jezusa, nabrać odwagi wiary, bo Jezus daje nam moc” – mówił bp Adam.

Następnie wszyscy ministranci i lektorzy rozjechali się z poszczególnych kategorii, do sześciu hal sportowych. Główną Halą Mistrzostw była hala widowiskowo-sportowa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tam rozegrany został turniej oraz finały ministrantów i lektorów.
W wydarzeniu sportowym wzieło udział ok. 800 zawodników. Na imprezie był obecny Dziennikarz Sportowy TVP i komentator Dariusz Szpakowski, Andrzej Strejlau trener Reprezentacji Polski w latach 1989-1993 oraz prowadzący Teleexpress Rafał Patyra wraz z drużyną piłkarską TVP z Warszawy. Gościliśmy także Michała Chorosińskiego, znanego polskiego aktora oraz Marcina Żewłakowa, byłego reprezentanta Polski. O godz. 15:00 na głównej hali mistrzostw odbyły się mecze zaproszonych reprezentacji gości pod hasłem: „O pokój na Ukrainie” z komentarzem Dariusza Szpakowskiego i Andrzeja Strejlaua. W turnieju zwyciężyła 19 lubelska brygada zmechanizowana.

m13-goscie
m13-finaly

O godz. 17:30 rozpoczęły się finały najlepszych drużyn ministrantów i lektorów.
W kategorii ministranci zwyciężyła parafia pw. Chrystusa Króla z Lublina, w kategorii lektorzy młodsi parafia pw. św. Jana Chrzciciela z Wilkołaza i w kategorii lektorzy starsi również parafia pw. św. Jana Chrzciciela z Wilkołaza. Finały były bardzo emocjonujące z racji pięknej gry ministrantów i lektorów oraz wspaniałego komentarza Dariusza Szpakowskiego. Triumfatorzy będą reprezentować archidiecezję lubelską na tegorocznych XVIII Mistrzostwach Polski LSO w Gnieźnie 26-27.06.2023 r.

Na zakończenie XIII Mistrzostw odbyła się uroczysta dekoracja medlowa i pucharowa najlepszych drużyn LSO. O godz. 18:30 medale i puchary wręczył Bp Józef Wróbel, który podziękował za obecność reprezentacjom księży Archidiecezji Lubelskiej, 19 Lubelskiej Brygady zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Lublina, Orkiestry Wojskowej, Komendy Wojewódzkiej Policji z Lublinie, 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, TVP z Warszawy oraz Reprezentacji Alumnów Metropolitalnego Semianrium Duchownego z Lublina. Partnerem Wydarzenia było Województwo Lubelskie. XIII Mistrzostwa wspierali także: Fundacja PGNiG z Warszawy oraz AWF im. Józefa Piłsudskiego z Warszawy.

m13-puchary

RELACJA WIDEO Z XIII MISTRZOSTW LSO