W Sobotę 23 kwietnia 2022 r. w Lublinie odbyły się XII Mistrzostwa Archidiecezji Lubelskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w halową piłkę nożną o Puchar Metropolity Lubelskiego. Rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Budzika o godzinie 10:00 w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie, na ul. Bursztynowej 20. Wzięło w niej udział ok 700 ministrantów i lektorów wraz ze swoimi księżmi duszpasterzami oraz rodzicami. W homilii abp Stanisław Budzik przypominał zgromadzonym, co jest w życiu chrześcijanina najważniejsze i najcenniejsze. „Prosimy dziś Matkę Najświętszą o opiekę nad nami, także nad światem sportu, aby zawsze kierował się wartościami autentycznymi, aby się przyczyniał do pełnego rozwoju człowieka i społeczeństwa. Niech czuwa, by to dzisiejsze współzawodnictwo sportowe było okazją do utrwalenia cennych wartości, jakie tkwią w zmaganiach sportowych Są nimi lojalność i wytrwałość, przyjaźń i współpraca hart ducha i ciała solidność i odpowiedzialność – apelował do zgromadzonych ministrantów Pasterz Archidiecezji. Po Mszy św. ministranci i lektorzy udali się z poszczególnych kategorii, do sześciu hal sportowych. Główną Halą Mistrzostw była hala widowiskowo-sportowa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Na imprezie był obecny Dziennikarz Sportowy TVP i komentator Dariusz Szpakowski oraz prowadzący Teleexpress Rafał Patyra wraz z drużyną piłkarską TVP z Warszawy.  Gościliśmy także Pana Michała Chorosińskiego, znanego polskiego aktora oraz Marcina Żewłakowa, byłego reprezentanta Polski. O godz. 16:00 na głównej hali mistrzostw odbyły się mecze finałowe ministrantów i lektorów z komentarzem Dariusza Szpakowskiego oraz rozdanie medali i pucharów. Bp Józef Wróbel wraz z Gen. dywizji Jarosławem Gromadzińskim, dowódcą 18 Dywizji Zmechanizowanej, wręczyli medale i puchary zwycięzcom. W tym roku mistrzami Archidiecezji zostali w kategorii ministranci parafia pw. Wszystkich Świętych z Rybitw, a w kategorii lektor młodszy i lektor starszy parafia pw. św. Jana Chrzciciela z Wilkołaza.

Po meczach finałowych rozegrany został turniej gwiazd pod hasłem: „O pokój na Ukrainie”. W turnieju wzieli udział:  Reprezentacja 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, Reprezentacja Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Lublina, Reprezentacja 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Reprezentacja TVP z Warszawy oraz Reprezentacja Alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego z Lublina. Nasi Alumni dzielnie walczyli z reprezentacjami i wykazali się odwaga i kunsztem sportowym! Na zakończenie każda drużyna gości otrzymała puchar XII Mistrzostw LSO.

Link do galerii na stronie sport