Pielgrzymka LSO 2022

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drogi Księże, Duszpasterzu ministrantów i lektorów!
Drogi Księże, opiekunie scholi liturgicznej!

Zbliża się nasza Archidiecezjalna pielgrzymka ministrantów i lektorów do Wąwolnicy w Sobotę 18 czerwca 2022r. W tym roku powonie zapraszamy do wspólnego świętowania przy Sercu Matki Bożej Kębelskiej schole liturgiczne, które posługują swoim zaangażowaniem muzycznym oraz w czasie przeróżnych uroczystości, w parafiach naszej archidiecezji. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, chcemy ponownie ucieszyć się naszymi wspólnotami przy naszej Matce Maryi w Wąwolnicy!
Przewidujemy, że w pielgrzymce weźmie udział ok. 2500 ministrantów oraz scholi liturgicznych z całej archidiecezji.

Szczegółowy plan:
9:30 – wszyscy uczestnicy (ministranci i lektorzy oraz schole) przejdą pieszo wraz z Reprezentacyjną Orkiestrą Wojskową z miejsca objawień Matki Bożej w Kęble, do Bazyliki Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wąwolnicy (ok 2100 m);

10:15 – w Bazylice Świętego Wojciecha BM, będzie miała miejsce dla wszystkich uroczysta Msza św. z ceremoniałem wojskowym, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Artura G. Mizińskiego Sekretarza Generalnego konferencji Episkopatu Polski;

11:30 – po Eucharystii dla wszystkich uczestników będzie poczęstunek (forszmak) Będą przygotowane naczynia i sztućce dla każdego uczestnika i uczestniczki.

12:00 do 19:00 – będą miały miejsce dla ministrantów i scholi liturgicznych gry, zabawy, zawody, promocje Wojska, 18 Dywizji Zmechanizowanej, 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej. Będą także atrakcje sportowe i ekstremalne.

BARDZO WAŻNE! Praktyczne uwagi, proszę uważnie przeczytać:

1. Zgłoszenie Ministrantów i Lektorów oraz Scholi Liturgicznych, będzie bezpośrednio w dniu pielgrzymki w sekretariatach, przy wejściu do Bazyliki i przed Zakrystią. Proszę o składkę 15 zł od uczestnika i uczestniczki na cele organizacyjne (przed, lub po Eucharystii). Korzystanie ze wszystkich atrakcji jest darmowe, proszę o taką organizację czasu, aby chłopcy i dziewczęta ze scholi, skorzystali z wielu atrakcji i promocji służb mundurowych. Rekreacja będzie do godz. 19:00.

2. Dla Księży, rodziców oraz wychowawców ministrantów i scholi liturgicznych, będzie udostępniony specjalny namiot na błoniach z kawą i herbatą, wodą i przekąskami na czas rekreacji podopiecznych. Korzystanie jest za darmo tylko dla księży duszpasterzy, rodziców i wychowawców.

3. Można przywieźć ze sobą transparenty z identyfikacją parafialną danej wspólnoty ministranckiej lub scholi liturgicznej.

4. Atrakcji będzie ponad 100, po raz drugi zaangażowały się służby mundurowe: Wojsko Polskie, Żandarmeria Wojskowa, Komenda Wojewódzka Policji, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Graniczna. Będą też stoiska z napojami, lodami oraz watą cukrową (stoiska będą płatne).

5. Ministrantów i Lektorów proszę o zabranie ze sobą strojów liturgicznych. Księża są proszeni o zabranie alb, na miejscu będą ornaty w kolorze złotym.

6. Autokary oraz busy, po przywiezieniu ministrantów do Kębła na 9:30, będą kierowane przez objazd Kębła na Parking przy Targu w Wąwolnicy. Funkcjonariusze policji i żandarmerii wojskowej oraz Alumni porządkowi, będą zabezpieczać ruch przy wjeździe do Sanktuarium oraz na trasie przejścia pielgrzymów z miejsca objawień z Kębła. Na teren placu Kościelnego i parking przy Bazylice będą mogły wjechać tylko samochody osobowe, oczywiście w ograniczonej ilości: proszę tutaj o zrozumienie. Służby porządkowe będą wyznaczać miejsca parkingowe.

7. W czasie zabaw i rekreacji na błoniach Sanktuarium będzie nad bezpieczeństwem czuwać Ekipa Ratownictwa medycznego wraz z ambulansem oraz Żandarmeria Wojskowa.

8. W dniu 18.06.2022r., będzie obowiązywało ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków od momentu wyjazdu z parafii do przyjazdu powrotnego z PZU dla wszystkich ministrantów i lektorów oraz scholi parafialnych biorących udział w pielgrzymce.

Wydarzenie berze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego