Archidiecezjalny Etap Finałowy Konkursu Wiedzy Liturgicznej dla Ministrantów i Lektorów

Archidiecezjalny Etap Finałowy Konkursu Wiedzy Liturgicznej dla Ministrantów i Lektorów


Organizator:

Duszpasterstwo LSO  Archidiecezji Lubelskiej

odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu:

ks. Grzegorz Jarmosz, wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego
w Puławach

      W Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie 15 lutego 2025 r. odbył się po raz pierwszy finał Konkursu Wiedzy Liturgicznej dla ministrantów i lektorów Archidiecezji Lubelskiej. Wydarzenie zgromadziło około 90 uczestników z kilkunastu parafii, którzy wcześniej uczestniczyli w etapie parafialnym oraz dekanalnym.

      Finaliści rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: ministranci młodsi (klasy 3-5 szkoły podstawowej), ministranci starsi (klasy 6-8 szkoły podstawowej) oraz lektorzy (klasy 1-3 liceum i technikum).

      Wydarzeni rozpoczęło się Uroczystą Mszą Świętą w kościele seminaryjnym, której przewodniczył bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Podkreślił on, że konkurs ma na celu pogłębienie zrozumienia liturgii i Eucharystii i odkrywania Jej daru jako „Misterium Fidei” (tajemnica wiary). Potrzeba w tym angażować nie tylko młodzież, ale również księży oraz rodziców ministrantów i lektorów. Biskup zwrócił także uwagę na wyzwania związane z pełnieniem posługi przy ołtarzu i zachęcał uczestników do dawania świadectwa swojej wiary w codziennym życiu.

      Materiał do Konkursu Wiedzy Liturgicznej obejmował kluczowe dokumenty Kościoła dotyczące liturgii: Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, które określa strukturę Mszy Świętej, role uczestników oraz zasady dotyczące gestów, postaw i śpiewu; Wprowadzenie do Lekcjonarza Mszalnego, które opisuje zasady doboru czytań biblijnych i ich znaczenie w liturgii; Ogólne Normy Roku Liturgicznego i Kalendarza, regulujące podział roku liturgicznego i hierarchię świąt; oraz wykaz najważniejszych dat uroczystości i świąt Roku Liturgicznego.

      Intelektualne zmaganie pozwoliło młodym ministrantom i lektorom lepiej zrozumieć liturgię, sakramenty i tradycję Kościoła. Uczestnicy studiowali nie tylko przepisy i poznawali symbolikę liturgii, ale również odkrywali głębszy sens swojej służby przy ołtarzu.

 

Uczestnicy:

ministranci i lektorzy z parafii Archidiecezji Lubelskiej

Kategorie:

a. Ministranci młodsi (ministranci z klas 3-5 szkoły podstawowej)
b. Ministranci starsi (ministranci z klas 6-8 szkoły podstawowej)
c. Lektorzy (lektorzy z klas 1-3 liceum i technikum)

Etapy konkursu:

a. Parafialny (do 17 listopada 2024 roku)
b. Dekanalny (listopad – grudzień 2024 roku)
c. Finał (sobota 15 lutego 2025 roku, Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie)
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród: sobota 15 lutego 2025 roku, Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie

Materiał do konkursu:

Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego (OWMR), Wprowadzenie do drugiego wydania lekcjonarza mszalnego (WLM), Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza (ONRLK), Najważniejsze daty uroczystości i świąt roku liturgicznego (NDRL) (załącznik 1)

a. Ministranci młodsi: Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego (OWMR) rozdziały II, III, V, VI; Ogólne normy roku liturgicznego
i kalendarza (ONRLK) rozdział I; Najważniejsze daty uroczystości
i świąt roku liturgicznego (NDRL) (najważniejsze daty uroczystości roku liturgicznego)

b. Ministranci starsi: Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego (OWMR) rozdziały od I do VI; Wprowadzenie do drugiego wydania lekcjonarza mszalnego (WLM) rozdziały I, II, III; Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza (ONRLK) rozdział I; Najważniejsze daty uroczystości i świąt roku liturgicznego (NDRL) (najważniejsze daty uroczystości roku liturgicznego)

c. Lektorzy: Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego (OWMR) rozdziały od I do VIII; Wprowadzenie do drugiego wydania lekcjonarza mszalnego (WLM) rozdziały IV, V; Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza (ONRLK) rozdział I; Najważniejsze daty uroczystości i świąt roku liturgicznego (NDRL) (najważniejsze daty uroczystości i świąt roku liturgicznego).

Testy konkursowe na każdy z etapów przygotowuje organizator konkursu. Testy będą zawierać pytania otwarte i zamknięte.
W przypadku równej liczby punktów przewidziana jest dogrywka.

1. Sposób przeprowadzenia konkursu:

a. Etap parafialny: przeprowadza opiekun ministrantów i lektorów (proboszcz lub wikariusz). Wcześniej zgłasza do organizatora konkursu drogą emailową bądź telefoniczną datę przeprowadzenia etapu parafialnego. Dzień przed wyznaczoną datą organizator konkursu prześle drogą emailową testy na etap parafialny. Dwóch najlepszych ministrantów i lektorów z parafii w każdej kategorii awansuje do etapu dekanalnego. Tworzą oni drużynę w każdej kategorii i reprezentują parafię w etapie dekanalnym

b. Etap dekanalny: przeprowadza dekanalny duszpasterz LSO; wcześniej zgłasza do organizatora konkursu drogą emailową bądź telefoniczną datę przeprowadzenia etapu dekanalnego. Dzień przed wyznaczoną datą organizator konkursu prześle drogą emailową testy na etap dekanalny. Drużyna parafialna złożona z 2 uczestników
w każdej kategorii rozwiązuje test wiedzy liturgicznej. Najlepsza drużyna z każdego dekanatu w każdej kategorii awansuje do finału

c. Finał: Najlepsze drużyny z każdego dekanatu z każdej kategorii rozwiązują test wiedzy liturgicznej przygotowany przez organizatora.

2. Zgłoszenia drużyn z parafii do etapu dekanalnego z podaniem kategorii konkursowej drogą emailową bądź telefoniczną do dekanalnych duszpasterzy LSO. Termin zgłoszenia do 31 października 2024 roku.

3. Zgłoszenia do finału zwycięskich drużyn z parafii etapu dekanalnego
z podaniem kategorii konkursowej drogą emailową bądź telefoniczną dokonują dekanalni duszpasterze LSO do organizatora konkursu. Termin zgłoszenia do 15 stycznia 2025 roku.

Załączniki:

Finaliści Konkursu Wiedzy Liturgicznej 2025

Ministrant Młodszy

🥈 Mieszko Gwardia Szymon Korcz Parafia pw. Świętego Józafata w Rejowcu Osadzie
🏆 Wojciech Skałecki Jakub Blaszka Parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu w Lublinie
🥉 Bartłomiej Demczuk Maciej Reducha Parafia pw. Narodzenia NMP w Chełmie

Ministrant Starszy

🥈 Mikołaj Rabiński Oskar Choina Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Lublinie
🏆 Szymon Gliwka Franciszek Obodziński Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie
🥉 Damian Kuzioła Kacper Kuzioła Parafia pw. Św. Bartłomieja w Niedrzwicy Kościelnej

Lektor

🥈 Bartosz Gładysz Mikołaj Krawczyk Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie
🏆 Łukasz Marczak Jakub Pasternak Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie
🥉 Jakub Grabowski Bartłomiej Ponieważ Parafia Wszystkich Świętych w Bychawce

Zdjęcia finalistów

Kategoria Ministrant Młodszy

Miejsce 1
Miejsce 2
Miejsce 3

Kategoria Ministrant Starszy

Miejsce 1
Miejsce 2
Miejsce 3

Kategoria Lektor

Miejsce 1
Miejsce 2
Miejsce 3

Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − dziewiętnaście =

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
LSO Diecezja Lublin