W Sobotę 18 czerwca 2022r. w Wąwolnicy odbyła się Archidiecezjalna pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Matki Bożej Kębelskiej. Uczestniczyło w niej ok. 1500 ministrantów i lektorów oraz scholi liturgicznych wraz z duszpasterzami oraz rodzicami i opiekunami.
Rozpoczynając pielgrzymkę, ministranci i lektorzy wraz ze scholami liturgicznymi, przeszli w pieszo z Kębła do sanktuarium w Wąwolnicy, a następnie uczestniczyli w Uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. W homilii Ksiądz biskup podkreślił, że każdy, kto przyczynia się do wzbogacenia liturgii, pomaga innym zbliżyć się do Pana Boga. Przypomniał także, że pielgrzymka to ważne wydarzenie w życiu chrześcijanina. – Pielgrzymowanie pozwala przerwać codzienną rutynę i dotknąć tajemnicy wiary, zbliża nas do celu podróży, którym dla chrześcijanina jest spotkanie z Bogiem – mówił bp Artur. Przypomniał też, że zawierzenie się Matce Bożej jest ważne dla młodych ludzi, którzy stoją przed wieloma życiowymi decyzjami. – Na czas waszego dorastania, dojrzewania w wierze i decydowania o swojej przyszłości potrzeba Matki, która wskaże drogę, oraz wołania o Ducha Świętego, by pomógł rozeznać, co jest naszym powołaniem. W tym wszystkim pomocą jest zaangażowanie we wspólnotę np. ministrantów czy scholi, ale jest też wiele innych możliwości, z których warto korzystać – zachęcał biskup.

Podczas Mszy św., uczestniczyli m.in. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Zbigniew Wojciechowski Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Generał dywizji Jarosław Gromadziński, Piotr Szczepanik lubelski wicekurator oświaty. Po liturgii odbył się posiłek dla wszystkich uczestników.

Po wspólnej agapie rozpoczęliśmy piknik integracyjny z atrakcjami oraz promocją służb mundurowych. Od godziny 12:00 do wieczora, ministranci oraz schole liturgiczne, spędzali czas na błoniach sanktuarium, przy licznie zgromadzonych atrakcjach sportowych, rekreacyjnych oraz ekstremalnych. Obecnych było ok 30 funkcjonariuszy policji, którzy służyli chłopcom przeróżnymi promocjami sprzętu policyjnego. Wojsko polskie także było bardzo zaangażowane, poprzez ciężki sprzęt wojskowy oraz pojazdy, które można było obejrzeć. Atrakcją tegorocznej promocji wojska był Czołg Leopard, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Państwowa straż pożarna również była bardzo zaangażowana w piknik, na błoniach Sanktuarium.

Pielgrzymka przyczyniła się do postaw patriotycznych oraz promowania programu „Warto być Polakiem” nie tylko przez promocje służb mundurowych, ale również pielęgnowanie polskości oraz przekazywanie wartości patriotycznych w czasie całego wydarzenia. W czasie przedsięwzięcia promowane były postawy patriotyczne oraz walory województwa lubelskiego. Dzieci i młodzież zgromadzeni w Wąwolnicy przyjechali z różnych parafii województwa lubelskiego, więc zasięg wydarzenia był bardzo szeroki.

Pielgrzymka LSO 2022 – zdjęcia