W Sobotę 15.06.2019r. w Wąwolnicy odbyła się Archidiecezjalna pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Matki Bożej Kębelskiej. Uczestniczyło w niej ok. 1500 ministrantów i lektorów oraz scholi liturgicznych wraz z duszpasterzami oraz rodzicami i opiekunami. Podczas pielgrzymki do Wąwolnicy 80 lektorów z różnych parafii naszej diecezji złożyło przed arcybiskupem Stanisławem Budzikiem przyrzeczenie ceremoniarzy. Najpierw jednak ukończyli przygotowany specjalnie dla nich kurs.

Najpierw ministranci i lektorzy oraz schole liturgiczne przeszli w pielgrzymce z Kębła do sanktuarium w Wąwolnicy, a następnie uczestniczyli w Uroczystej Mszy św., której przewodniczył Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski. W homilii arcybiskup przypomniał rolę ceremoniarza w Kościele. – Drodzy ceremoniarze, wy jesteście szczególnie blisko serca Kościoła i Eucharystii, szczególnie blisko Chrystusa. Macie przed sobą wielkie piękne i odpowiedzialne zadanie – podkreślał metropolita. – Tu w Wąwolnicy wpatrujcie się w Maryję, w oblubienicę Ducha Świętego. Niech Ona was nauczy takiej miłości Chrystusa, z jaką Ona Go przyjęła. Tak jak Maryja starajcie się pełnić wolę Bożą, szukać tego, co Bóg chce i mówić Mu ciągle jak Maryja: niech mi się stanie według Twego słowa.

We Mszy św., uczestniczyli m.in. Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego, Generał dywizji Jarosław Gromadziński, Jarosław Kwasek zastępca dyrektora Agencji Mienia Wojskowego, płk Jerzy Flis, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, ppłk Andrzej Drozd Komendant wydziału Żandarmerii Wojskowej.

Po liturgii odbył się posiłek dla wszystkich uczestników, zabezpieczony przez Agencję Mienia Wojskowego. Po wspólnej agapie rozpoczęliśmy piknik integracyjny z atrakcjami oraz promocją służb mundurowych. Od godziny 12:00 do wieczora, ministranci spędzali czas na błoniach sanktuarium, przy licznie zgromadzonych atrakcjach sportowych, rekreacyjnych oraz ekstremalnych. Obecnych było ok 30 funkcjonariuszy policji, którzy służyli chłopcom przeróżnymi promocjami sprzętu policyjnego. Wojsko polskie także było bardzo zaangażowane, poprzez ciężki sprzęt wojskowy oraz pojazdy, które można było obejrzeć. Atrakcją tegorocznej promocji wojska był Czołg Leopard, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Państwowa straż pożarna również była bardzo zaangażowana w piknik, na błoniach Sanktuarium. Ministrantom towarzyszył także specjalny pokaz antyterrorystów oraz wozu bojowego. Spotkanie zakończyło się o godz. 17:00.