Ustanowienie Lektorów Archidiecezji Lubelskiej 05.05.2016 r.

5 maja 2016r. w pierwszy czwartek miesiąca w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski powołał do funkcji Lektora 240 chłopców, którzy będą czytać w Parafiach Słowo Boże. Od października 2015 roku prowadzony był w dekanatach naszej archidiecezji kurs lektorski. W dekanatach formowanych było 300 chłopców. Każdy z Duszpasterzy Dekanalnych miał za zadanie przygotować kandydatów poprzez spotkania formacyjne do zaszczytnej funkcji lektora – sługi Słowa Bożego.

Odczytywanie słowa Bożego w liturgii powierza się także odpowiednio przygotowanym ministrantom, jednakże, jak czytamy w Instrukcji Episkopatu Polski w sprawie udzielania posługi lektora i akolity świeckim mężczyznom z dnia 2 X 2007 r.[7], w pkt 10. czytamy: „Należy odróżnić praktykę błogosławienia młodych chłopców do czytania słowa Bożego od posługi lektora. Nie otrzymują oni posługi lektoratu, lecz błogosławieństwo do spełnienia funkcji czytania słowa Bożego w podczas liturgii.”

PEŁNA GALERIA DOSTĘPNA JEST TUTAJ – ZAPRASZAMY!

Lektorzy (94)

Lektorzy (29) Lektorzy (30) Lektorzy (32) Lektorzy (58) Lektorzy (45)

Pozostaw komentarz: