Drodzy ministranci i lektorzy!

W sobotę 9 marca 2019r. obyły się jubileuszowe X Halowe Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar Metropolity Lubelskiego. Rozpoczęły się one tradycyjnie mszą świętą o godz. 10:00 w parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.

Eucharystii w czasie X Mistrzostw przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Uczestniczyli w niej lektorzy, ministranci, księża opiekunowie oraz trenerzy, Rafał Patyra – dziennikarz sportowy, marszałek województwa Jarosław Stawiarski, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek czy Zbigniew Bartnik prezes LZPN.

Uczestników powitał ks. prał. Józef Dziduch, zachęcając do modlitwy i uczciwej rywalizacji. Podkreślił, że sanktuarium MB Latyczowskiej jest miejscem szczególnym, bo jest tu patronka nowej ewangelizacji w cudownym obrazie. Biskup Cisło pozdrowił wszystkich od abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. – Serce rośnie, patrząc na kwiat waszej młodości, ministranckiej i sportowej. Dzielicie czas jako słudzy ołtarza, także na szkołę, dom, sport. Cieszymy się waszą posługą, młodością. Jesteście teraźniejszością Kościoła, jak podkreśla papież Franciszek. Wy jesteście też nadzieją na przyszłość – mówił hierarcha.

– Człowiek jest wolny. Może dać różną odpowiedź Chrystusowi. Jezus ciebie też wzywa, zależy od ciebie, jak mu odpowiesz. I chodzi także o to, by zrozumieć, że wybierając różne powołania, można iść za Chrystusem. Nie tylko w powołaniu kapłańskim. Przywołał przykład R. Patyry, który w rodzinnym Lubartowie był ministrantem i lektorem, a teraz jako dziennikarz jest wierny swojemu powołaniu chrześcijańskiemu. Przywołał budujące postawy skoczków narciarskich, piłkarzy. Wskazywał, że w sporcie – mimo że wpisana jest w niego rywalizacja – wielu zawodników potrafi zachować kulturę i tolerancję. Biskup przywołał następnie świadectwo wiary i kultury, którym podzielił się przed laty Olivier Bierhoff, niemiecki piłkarz, zdobywca pierwszego w historii złotego gola.

Po Mszy św. zawodnicy rozjechali się do sześciu hal aby wyłonić w meczach grupowych najlepsze drużyny, które zagrały w finałach na hali Globus.

Przed meczami finałowymi lektorów i ministrantów o Puchar Metropolity Lubelskiego odbył się turniej z udziałem byłych reprezentantów Polski w piłce nożnej, księży, reprezentacji TVP i policji. Mecz reprezentacji Polski księży z reprezentacją TVP, w której grali m.in. Sebastian Mila i Tomasz Kłos, zakończył się zwycięstwem duchownych 1:0. Mecz reprezentacji Artystów Polskich i reprezentacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zakończył się – po serii rzutów karnych – wygraną artystów 5:4. W finale zmierzyli się księża i artyści. III miejsce zajął zespół TVP, IV – reprezentacja lubelskiej policji. II pozycję zajęli reprezentanci artystów, którzy zagrali bez Radosława Majdana w bramce, a turniej wygrała reprezentacja polski księży, która wykazała się świetną grą.

W kategorii ministranci I miejsce zajęła drużyna parafii w Sernikach, wygrywając w finale 4:1. W tym zespole pokazał się fenomenalnie grający Jakub Marzęda. Zawodnik był komplementowany przez byłego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski. II miejsce zajęła drużyna z parafii w Michowie, a III – drużyna z parafii w Zakrzówku.

W kategorii lektor młodszy III miejsce na podium przypadło reprezentantom parafii św. Andrzeja Boboli w Babinie. II miejsce zajęli lektorzy z Zakrzówka. Wygrali lektorzy z parafii w Czernięcinie, pokonując rywali w finale 2:1.

W kategorii lektor starszy III miejsce zajęli zawodnicy reprezentujący parafię Przemienienia Pańskiego w Firleju. W finale spotkali się lektorzy z parafii w Wierzchowiskach i Wąwolnicy. Wygrali reprezentanci parafii Wierzchowiska.

Więcej informacji jaki i galeria zdjęć znajduje się na stronie LSO Sport.